7/24 Ücretsiz Sigorta Danışmanlığı…
0(286) 214-0555

2018 İlk çeyrekte 14.6 milyar lira prim üretildi

İlk çeyrekte 14.6 milyar lira prim üretildi

2018 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen toplam prim üretimi belli oldu. Mart sonu itibarı ile toplam prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %17.6'lık artışla 14 milyar 598 milyon lira oldu. Enflasyon düşürülünce geçen yılın aynı dönemine göre prim artışı oranı %6.7 olarak hesaplandı.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) internet sitesinde 2018 yılının ilk çeyreğinin istatistikleri açıklandı. Hayat dışı branşlarında prim üretimi 12 milyar 660 milyon lira olarak gerçekleşirken hayat branşlarında prim üretimi ise 1 milyar 938 milyon lira olarak kayda geçti. Hayat dışı branşlardaki toplam prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %17.7 arttı. Hayat branşlarındaki artış ise %16.9 olarak hesaplandı.

Aksigorta hayat dışında %51 büyüdü

Toplam 12 milyar 660 milyon liralık primin üretildiği hayat dışı branşlarda en fazla prim üreten 5 şirket sırasıyla Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Aksigorta, Ziraat Sigorta ve Axa Sigorta oldu. Bu şirketler arasında Aksigorta’nın geçen senenin aynı dönemine göre %51 daha fazla prim üretmesi ile Ziraat Sigorta’nın dördüncülüğe yükselmesi dikkati çekti. Öte yandan bünyesinde HDI Sigortayı bulunduran Talanx’ın satın aldığı Liberty Sigorta geçen senenin şubat ayına göre hayat dışı branşlardaki prim üretimini %14.6 oranında arttırdı.

İlk 10 şirket sırasıyla şöyle: Allianz Sigorta, Anadolu Sigorta, Aksigorta, Ziraat Sigorta, Axa Sigorta, Mapfre Sigorta, Groupama Sigorta, Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta,  Sompo Japan Sigorta, Güneş Sigorta

Hayat branşlarında kamu şirketlerinin pazar payı düşüşte

Kamu şirketleri, toplam 1 milyar 938 milyon lira primin üretildiği hayat branşlarında pazarın %31’ünü elinde bulunduruyor. Yaklaşık %19 pazar payı ile Ziraat Hayat ve Emeklilik birinci sırada yer alırken diğer kamu şirketleri Halk Hayat ve Emeklilik %7,  Vakıf Emeklilik ve Hayat ise %6 oranında pazar payına sahip. Buna karşın bu üç şirket geçen senenin aynı döneminde %36 ile daha fazla pazar payına sahipti. Kamu şirketleri bir senede pazarın yaklaşık %5’ini kaybetti. Öte yandan Kasım 2017’de Groupama Emeklilik’in bireysel emeklilik portföyünü satın alan Fiba Emeklilik’in ürettiği primi bir senede %110 arttırdı.

İlk 10 şirket sırayla şöyle: Ziraat Hayat ve Emeklilik, Allianz Yaşam ve Emeklilik, Metlife Emeklilik ve Hayat, Anadolu Hayat Emeklilik, Garanti Emeklilik ve Hayat, Halk Hayat ve Emeklilik, Cigna Finans Emeklilik ve Hayat, AvivaSA Emeklilik ve Hayat, Vakıf Emeklilik ve Hayat, Aegon Emeklilik ve Hayat

Trafikte %19’luk artış

Kara araçları sorumluluk sigortasında 3 milyar 635 milyon liralık prim üretimiyle yine toplam prim üretimini arttıran en büyük kalem oldu. Bu branşta geçen senenin aynı dönemine göre %19’luk artış meydana geldi. Bu branşta geçen seneyi birinci sırada tamamlayan Allianz Sigorta, %29’luk düşüşle ikinci olurken listenin tepesine %28’lik büyüme ile Anadolu Sigorta yerleşti. Aksigorta %340’lık büyüme ile dikkati çekerken henüz bir yaşını doldurmayan Quick Sigorta da ilk 10’daki yerini korudu.

Kaskoda da Allianz ile Anadolu yer değiştirdi

1 milyar 826 milyon lira primin üretildiği kaskoda büyüme %15 oldu. Kaskoda en fazla prim üreten 10 şirket arasında bulunan HDI Sigorta %44 ile en fazla büyüme oranını gerçekleştiren şirket oldu.

Yangın ve doğal afetlerde %12’lik artış

Yangın ve doğal afetler sigortasında 1 milyar 689 milyon liralık prim üretildi. Bu branştaki prim üretimi geçen seneye göre %12 arttı. İçinde Mühendislik ve devlet destekli tarım sigortalarını bulunduran genel zararlar branşında da benzer sonuçlar ortaya çıktı. 2 milyar 126 milyon lira prim üretildi ve üretim geçen seneye göre %16 artı.

Sağlık %24’lük büyüme

Sağlık sigortalarında geçen seneye göre %24 oranında büyüme gerçekleşti. Yılın ilk çeyreğinde üretilen prim 2 milyar lira oldu. Acıbadem Sigorta, hastalık ve sağlık branşında geçen seneye göre %36’lık büyüme ile yaklaşık 600 milyon lira prim yazdı.

Kefalet sigortasında son durum

2017’de Meclis’ten geçerek yasalaşan, kefalet sigortasının teminat mektubu yerine geçmesine ilişkin düzenleme gözleri kefalet sigortasına çevirdi. 2018’in ilk üç ayında kefalet sigortasındaki toplam prim üretimi yaklaşık 9 milyon lira oldu. Prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %21 oranında düştü.

Tarım sigortalarının lideri Ziraat; Groupama takipte

Devlet destekli tarım sigortalarında toplam prim üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre %16 artarak 1 milyar 474 milyon lira oldu. Bu branşın lideri %43 pazar payı ile Ziraat Sigorta olurken, %26 pazar payı ile ikinci sıraya oturan Groupama özel şirketler arasında en çok prim üreten şirket oldu.

Alacak sigortası büyüyor

İçinde alacak sigortasının da bulunduğu kredi branşında geçen seneye göre %36 büyüme ile 60 milyon lira prim üretildi.

25 Nisan 2018